اخبار

4 کاربرد مهم متیلن بلو

متیلن بلو | methylene blue | مهر شیمی

متیلن بلو چیست؟

هنریش کارو، پژوهشگر و شیمی‌دان آلمانی، متیلن بلو را در قرن ۱۹ میلادی کشف کرد.

Methylene Blue یک ماده کریستالی و نمک کلرید آلی است که در زمره رنگ‌های تیازینی قرار می‌گیرد و خاصیت اکسایشی یا آنتی‌اکسیدانی دارد. در حالت اولیه، این ماده به شکل پودری به رنگ سبز تیره است، اما با حل شدن در آب، به رنگ آبی تیره تغییر می‌کند.

علت تغییر رنگ این ماده در آب، تحت تأثیر عامل‌های اکسیدکننده قرار گرفتن آن است که باعث از دست دادن الکترون‌هایش می‌شود. همچنین، پیوندهای یونی Methylene Blue با قرارگیری در آب، به اجزای یونی تغییر شکل می‌دهند. با این حال، با خصوصیات اسیدی و به صورت محلول در آب، یک رنگ مصنوعی است.

این ماده شیمیایی با فرمول C16H18ClN3S، در نقش اندیکاتور خوبی عمل می‌کند و در محلول‌های مختلف، میزان اکسیژن موجود را شناسایی می‌کند.

این ماده در حوزه صنایع نساجی، آکواریوم، بخش پزشکی، دندان‌پزشکی و آزمایشگاه‌های شیمی کاربرد دارد.

مشتری گرامی، شما می توانید درخواست قیمت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و کالاهای موردنظر خود را در ساعات اداری با بخش فروش شرکت و یا  از طریق راه های ارتباطی زیر ارسال نمایید.

همراه / شبکه های اجتماعی

 ۰۹۱۰۸۰۸۵۰۳۲- ۰۹۳۰۱۲۴۳۰۶۲

تلفن

تلفن

۸۸۵۵۷۶۷۲ -۸۸۷۰۱۳۸۱ -۸۸۷۰۰۶۱۳ (021)

4 کاربرد مهم متیلن بلو Methylene Blue

متیلن بلو | methylene blue

نساجی:

استفاده از Methylene Blue در نساجی، یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن است. همچنین، این رنگ صنعتی برای رنگرزی انواع پارچه نیز به کار می‌رود.

پزشکی:

از این ماده به‌عنوان مرهمی برای درمان بیماری مت‌هموگلوبین بهره می‌گیرند.

مت‌هموگلوبین نوعی بیماری مربوط به اختلال خون است که باعث می‌شود اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها به‌درستی انجام نشود. تزریق Methylene Blue سبب می‌شود تا مت‌هموگلوبین به هموگلوبین تبدیل شود و در نتیجه، اکسیژن خون مسیر صحیح رسیدن به سلول‌ها را طی می‌کند.

علاوه‌بر این، در درمان آلزایمر، افسردگی، بیماری‌های کبدی و مجاری ادراری تأثیر به‌سزایی دارد. در کنار درمان بیماری‌ها، این ماده می‌تواند بافت‌ها و مایعات بدن را در عکس‌برداری با اشعه ایکس نشان دهد.

همچنین، با استفاده از آن می‌توان پلاک میکروبی در دندان را تشخیص داد و از این جهت در بخش دندان‌پزشکی نیز موارد مصرف دارد.

آکواریوم:

استفاده از این ماده به‌عنوان ضدعفونی‌کننده در آکواریوم‌ها، یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن است.

آکواریوم‌ها اغلب درگیر قارچ‌ها و باکتری‌های عفونی می‌شوند که این مسئله نه‌تنها سلامت ماهی‌ها، بلکه تخم‌ ماهی‌ها را نیز به خطر می‌اندازد.

با اضافه کردن متیلن بلو به آب آکواریوم، عفونت‌ها و باکتری‌های قارچی از بین می‌روند و از به خطر افتادن وضعیت ماهی‌ها جلوگیری می‌شود.

همچنین، به‌دلیل رنگ آبی این ماده، آبی آکواریوم به رنگ آبی درخواهد آمد. این ویژگی سبب می‌شود که در عین اینکه رسیدن نور به آکواریوم کاهش پیدا می‌کند، میزان اکسیژن آب نیز افزایش یابد.

آزمایشگاه‌ها:

Methylene Blue یک ماده شیمیایی سمی است و در آزمایشگاه‌های بسیاری به‌عنوان رنگزایی و نشانه‌گذاری در آزمایش‌های مختلف به‌کار می‌رود.

برای مثال، در آزمایش‌های مربوط به آنتی‌بادی‌ها، اسیدهای نوکلئیک و پروتئین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین، این ماده در تشخیص عفونت‌های باکتریایی و قارچی نیز به‌کار می‌رود.

از آنجا که Methylene Blue به‌سادگی با پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک تعامل دارد، می‌تواند در دستگاه‌های الکتروفورز نیز به‌کار رود تا به تفکیک مولکول‌های مختلف کمک کند.

این ماده به‌عنوان یک رنگزای آزاد برای رسم و تحلیل نقشه‌های مغزی نیز به‌کار می‌رود.

مشتری گرامی، شما می توانید درخواست قیمت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و کالاهای موردنظر خود را در ساعات اداری با بخش فروش شرکت و یا  از طریق راه های ارتباطی زیر ارسال نمایید.

همراه / شبکه های اجتماعی

 ۰۹۱۰۸۰۸۵۰۳۲- ۰۹۳۰۱۲۴۳۰۶۲

تلفن

تلفن

۸۸۵۵۷۶۷۲ -۸۸۷۰۱۳۸۱ -۸۸۷۰۰۶۱۳ (021)