مقالات

8 کاربرد پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

8 کاربرد پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

آب اکسیژنه چیست؟

پراکسید هیدروژن یا آب‌ اکسیژنه (H۲O۲) و به عبارتی دی‌هیدروژن دی‌اکسید، عنوان یک ماده شیمیایی با کاربردهای فراوان در صنعت، پزشکی و آزمایشگاه استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای آن، به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده و استریل‌کننده است و برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود و در برخی موارد موجب کاهش آلودگی محیط زیست می شود.

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) H2O2
آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) H2O2

در آزمایشگاه‌های پزشکی، آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) به عنوان یک ماده اکسید کننده برای انجام آزمایش‌های شیمیایی به کار می‌رود. همچنین در صنعت نساجی، این ماده برای از بین بردن رنگ دوام‌دار در پارچه‌ها استفاده می‌شود. بخاطر کاربرد زیاد دی‌هیدروژن دی‌اکسید (H۲O۲) بیشتر مراکز از این ماده با عنوان “شیمی سبز” یاد می کنند.

(H۲O۲)، می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد بدنی فرد داشته باشد. هنگامی که ما ورزش می‌کنیم، بدن نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. این ماده با افزایش سطح اکسیژن در بدن، برای مقاومت در برابر خستگی و افزایش قدرت تمرین مفید است و همچنین در زمینه کشاورزی، دی‌هیدروژن دی‌اکسید (H۲O۲)، به عنوان یک مواد شیمیایی پایدار و کاهش دهنده توکسین‌ها و باکتری‌ها در خاک استفاده می‌شود.

استفاده از دی‌اکسید هیدروژن (H۲O۲)، در صنایع شیمیایی، مهمترین دلیل محبوبیت این ماده است. این ماده شیمیایی، به شیوه ای ایمن تر، کارآمدتر و ابتکاری استفاده می شود.

کاربرد این ماده و مشتقات آن، محدود به سفیدکننده سنتی یا تولید مواد شیمیایی دارویی نمی شود، بلکه رد پای این ماده شیمیایی در بسیاری از صنایع متنوع یافت می شود. استخراج فلزات گرانبها از معادن، تصفیه پساب، سفید شدن کاغذ و خمیر کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین پراکسید هیدروژن (H۲O۲)، تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی ما داشته است.

مشتری گرامی، شما می توانید درخواست قیمت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و کالاهای موردنظر خود را در ساعات اداری با بخش فروش شرکت و یا  از طریق راه های ارتباطی زیر ارسال نمایید.

همراه / شبکه های اجتماعی

 ۰۹۱۰۸۰۸۵۰۳۲- ۰۹۳۰۱۲۴۳۰۶۲

تلفن

تلفن

۸۸۵۵۷۶۷۲ -۸۸۷۰۱۳۸۱ -۸۸۷۰۰۶۱۳ (021)

مشخصات دی‌هیدروژن دی‌اکسید یا آب‌ اکسیژنه:

 • فرمول: H2O2
 • چگالی: ۱٫۴۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب
 • جرم مولی: ۳۴٫۰۱۴۷ گرم بر مول
 • نقطه جوش: ۱۵۰٫۲ ‪°C‬
 • نقطه ذوب: ‎−۰٫۴۳ ‪°C‬
 • شناسه آیوپاک: hydrogen peroxide
 • طبقه‌بندی: کاتالاز، Reactive oxygen species

8 کاربرد پراکسید هیدروژن در صنایع:

 1. افزایش سطح اکسیژن در آبزی‌ها: آب اکسیژنه می‌تواند به عنوان یک روش برای افزایش سطح اکسیژن در آبزی‌ها استفاده شود. با افزایش سطح اکسیژن، آبزیان بهتر می‌توانند تنفس کنند و بهبود رشد و سلامتی آن‌ها دیده می‌شود.
 2. بهبود ورزش: آب اکسیژنه می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد بدنی فرد داشته باشد. هنگامی که ما ورزش می‌کنیم، بدن نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. آب اکسیژنه، با افزایش سطح اکسیژن در بدن، برای مقاومت در برابر خستگی و افزایش قدرت تمرین مفید است.
 3. بهبود خواب: مصرف آب اکسیژنه می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. اکسیژن به عنوان یک عامل تولید انرژی برای بدن عمل می‌کند و می‌تواند به خواب عمیق و بهتر کمک کند.
 4. بهبود وضعیت پوست: آب اکسیژنه می‌تواند به جذب و نفوذ بهتر ویتامین‌ها و مواد معدنی به پوست کمک کند. باعث بهبود مواد مغذی پوست، ترمیم آسیب‌های پوستی و بهبود رنگ پوست می‌شود. همچنین در صنعت آرایشی به عنوان یک ماده صبغ‌گر فعال عمل کرده و بهبود رنگ زیبایی‌های پوستی را به دنبال دارد.
 5. رفع خستگی: آب اکسیژنه با افزایش سطح اکسیژن در بدن، به رفع خستگی و افزایش انرژی کمک می‌کند. این محصول می‌تواند برای افرادی که به دلایل مختلف، نظیر بیماری یا روزهای پراسترس، خستگی زیادی پیدا می‌کنند مفید باشد.
 6. ضدعفونی کردن مواد غذایی: آب اکسیژنه می‌تواند به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده در صنایع غذایی استفاده شود و با از بین بردن باکتری‌ها و قارچی‌ها، ایمنی مواد غذایی را تضمین می‌کند.
 7. پزشکی: در زمینه پزشکی، آب اکسیژنه به عنوان یک ماده استریل‌کننده، برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها و استفاده در عملیات جراحی و درمانی و همچنین برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود.
 8. کشاورزی: در صنایع کشاورزی، آب اکسیژنه به عنوان یک کاهنده‌ی توکسین‌ها و باکتری‌ها در خاک استفاده می‌شود تا عملکرد گیاهان در برابر بیماری، آفات و سایر موارد بهتر شود.
نتیجه گیری:

نهایتاً باید گفت که آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن (H۲O۲) ، یک ماده شیمیایی با کاربردهای فراوان در زمینه های مختلف است که به علت خواص اکسیدی و ضدعفونی‌کننده‌ی خود، اغلب به سرعت در مواردی که نیاز به حل یا استریل‌سازی دارند کاربرد دارد.

آب اکسیژنه، محصولی است که حاوی سطح بیشتری از اکسیژن است. تولید این آب برای کاربردهای مختلفی، نظیر بهبود عملکرد بدنی، بهبود خواب، بهبود وضعیت پوست و رفع خستگی مناسب است.

برای خرید آب اکسیژنه می توانید به فروشگاه مهرشیمی مراجعه نمایید یا از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام به ثبت سفارش نمایید.

مشتری گرامی، شما می توانید درخواست قیمت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و کالاهای موردنظر خود را در ساعات اداری با بخش فروش شرکت و یا  از طریق راه های ارتباطی زیر ارسال نمایید.

همراه / شبکه های اجتماعی

 ۰۹۱۰۸۰۸۵۰۳۲- ۰۹۳۰۱۲۴۳۰۶۲

تلفن

تلفن

۸۸۵۵۷۶۷۲ -۸۸۷۰۱۳۸۱ -۸۸۷۰۰۶۱۳ (021)